Projektas „Sūduvių žemė: PA (si) likimai“

Palikimai – baltai, totoriai, žydai, vokiečiai… Sūduvių žemėje gyvenę prieš keletą šimtų metų paliko savus pėdsakus. Vieni jų negrįžtamai negrimzdo užmarštin, kažkas vis dar nebyliai liudija apie praeitį;
Likimai – šimtai ar net tūkstančiai skaudžių žmonių istorijų;
Pasilikimai – plenero dalyvių interpretacijos kaip šio laiko ženklai pasiliks ateičiai.
Plenerai ,,Sūduvių žemė: … “ – tęstinis projektas, su pertraukomis vyksiantis nuo 2005 m. Iki šiol jau ,,išžvalgytos“ Pajevonio, Vištyčio, Bartninkų ir kitos apylinkės. 8 – ąjam plenerui profesionalių dailininkų INDIVIDUALISTŲ grupė pasirinko tautinių mažumų temą: totoriškas ir žydiškas kultūrinis paveldas. Vinkšnupiai: ištaigingo totorių dvaro fragmentai bei pasakojimai apie čia puoselėtas bitininkystės, kailiadirbystės tradicijas; totoriškos kapinaitės, liudijančios apie čia gyvenusių žmonių ištikimybę valdovui ir toleranciją vietos žmonėms; Piliakalnių piliakalnis, slepiantis tiek daug paslapčių. Visa tai šiandien sunkiai prakalbinami ženklai.
Plenero dalyviai susipažino ir su gastronominiu totorišku paveldu: gaminti ir ragauti 5 skirtingų rūšių koldūnai, gardžiuotasi Syta. Per dešimtą atgailos ir pasninko dieną vadinamą Ašūra, būdavo kepamas apeiginis pyragas ašure ir verdamas 9 uogų – vaisių gėrimas. Pasak muziejininkės – edukatorės Rasos Vilkaitienės, grįžus po pamaldų, pradedama nuo šių patiekalų, o tik paskui ragaujami likusieji valgiai.
Sekant žydiško paveldo ženklais, lankėmės Kalvarijoje, Virbalyje, Kybartuose, vakarota ir vietos menininko Juozo Šalčiūno namuose.

Bartninkų žemėje žvalgėsi ir įkvėpimo sėmėsi profesionalių dailininkų INDIVIDUALISTŲ grupė: Gražina Vitartaitė, Svajūnas Armonas, Juozas Pranckevičius, Arvydas Kašauskas ir menotyrininkė Nijolė Tumėnienė.

Foto Jonas Juškevičius, Loreta Kelnerienė

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilkaviškio rajono savivaldybė

 Internetinių svetainių kūrimas: FANCY.LT

© 2017 Vilkaviškio kultūros centras. Visos teisės saugomos įstatymo

Skip to content