Internetinės svetainės, el.parduotuvės

„Pakalnučių metai“

2017-11-28 18.00

Trys skirtingi gyvenimai, trys aktoriai, trys jų istorijos: muzika, meilė ir mirtis bei žaidžianti rašytojos vaizduotė – toks „Knygos teatro“ spektaklis „Pakalnučių metai“, pastatytas pagal Lietuvos nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatės, lietuvių dramaturgės, prozininkės, eseistės bei poetės Jurgos Ivanauskaitės noveles „Koncertas Nr. 1“, „Labai nemalonus atsitikimas“ ir „Pasiaiškinimas“ iš debiutinio rašytojos novelių rinkinio „Pakalnučių metai“ (1985). Siekiant žiūrovą kuo arčiau priartinti prie rašytojos J. Ivanauskaitės kūrybos ir pasaulėjautos, spektaklyje „Pakalnučių metai“ paliktas beveik autentiškas, ypatinga kalbos gyvybe pasižymintis novelių tekstas. Pasaulis čia konstruojamas iš potyrių, tad ir vidinės veikėjų dramos atskleidžiamos per melodiją, aromatą, spalvą ar lytėjimą. Kiekviena detalė čia tampa svarbi. Tad spektaklio vaizdai nuolat persipina ir slenka per veikėjų tekstą žaisdami ir kurdami neįprastas, vaizduotę žadinančias istorijas.
Pakalnučių metai“ – pirmoji, 1985 metais pasaulį išvydusi, Jurgos Ivanauskaitės knyga. Novatoriški, savo laikmetį pralenkę, tuometinio socialinio gyvenimo skurdumui opoziciški jaunosios, tuomet dar tik aštuoniolikmetės autorės tekstai, buvo akinamas blykstelėjimas lietuviškosios literatūros padangėje. Juk Jurga rašė apie dar draustinas, tačiau jau daugelio žmonių galvose kirbančias idėjas. „Ji- vienintelė rašytoja rašanti ne apie mus, o už mus“ – pripažįsta poetas Rimvydas Stankevičius. Ir nors rašytojos tekstai anuomet susilaukė didelio kritikų dėmesio, turbūt niekas negalėtų paneigti, jog tai buvo pirmasis lietuviškas Vakarų pasaulio atspindys, pirmasis bandymas atverti duris į taip išsvajotą laisvę.
„Pakalnučių metai“ – tai jau trečiasis „Knygos teatro“ spektaklis. Pirmasis – „Altorių šešėly“ – sukurtas pagal lietuvių literatūros klasiko Vinco Mykolaičio Putino romaną. Antrasis – „Prabangos“, pastatytas remiantis lietuvių išeivijos klasiko Jurgio Savickio novelėmis.
„Knygos teatro“ tikslas – atgaivinti skaitovinio teatro žanrą, populiarinti lietuvių miesto literatūrą ir skatinti jos skaitymą.
„Knygos teatre“ statomi mažųjų formų (skaitoviniai) spektakliai, vykdomi literatūriniai skaitymai, akcijos. Vystoma kultūros sklaida regionuose, vaidinimams parenkami vietiniai dvarai, vienuolynų ansambliai ar kitos autentiškas erdvės, kurios atspindi pasirinktos literatūros laikmečio dvasią, paryškina spektaklių atmosferą.
Kompaktiškas, mobilus aktorių derinys, minimalios techninės priemonės bei lengvai transportuojamos dekoracijos padeda pasiekti, kad spektaklis būtų pritaikytas vaidinti ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose bei teatrui specialiai nepritaikytose patalpose.
Teatro faktūra ir dinamiškas medžiagos pateikimas gali būti patrauklus ne tik jaunajam žiūrovui, bet ir įvairaus amžiaus bei socialinių grupių žmonėms. Tikimasi, jog pamatytas spektaklis išliktų lyg perskaityta knyga.
Spektaklio „Pakalnučių metai kūrybinė grupė: aktoriai – Redita Dominaitytė („Knygos teatro“ vadovė,), Aura Garmutė, Dalius Skamarakas, režisierė – Virginija Kuklytė, scenaristė – Milda Sokolovaitė, grafikos dizainerė – Urtė Ramšaitė, scenografė – Urtė Rimkevičiūtė, scenos judesys – Sigutė Mikalauskaitė dizainerė – Justina Samčenkaitė, šviesa – Jonas Vološčenka, muzika – Laura Misiukevičiūtė ir Modestas Kapustinskas, projekto vadovė – Miglė Petronytė.

Spektaklio pastatymas dalinai finansuotas iš Lietuvos kultūros tarybos lėšų.

Trukmė 1 val. 30 min.

Lapkričio 14 d. rašytojai Jurgai Ivanauskaitei būtų sukakę 55-eri. Šia proga „Knygos teatras“ kviečia į spektaklio sukurto pagal rašytojos pirmąją knygą „Pakalnučių metais“ premjerą.

2012 metais įkurtas „Knygos teatras“ šiuo metu ypatingą dėmesį skiria naujai iniciatyvai – teatralizuotiems lietuvių literatūros autorių skaitymams. Tokiu būdu tarsi sinkretizuojamos dvi jau ir taip artimos meno rūšys – teatras ir literatūra. Žiūrovui pateikiami beveik autentiški kūrinių tekstai, išlieka galimybė pajusti kalbos grožį bei originalumą ir kartu dalyvauti kūrybiniame teatro procese, į kurį ypač įtraukia po skaitymų vykstantys aptarimai, jų metu žiūrovas pats interpretuoja literatūros kūrinį, pats tampa kūrėju ir dalijasi savo mintimis.

„Pakalnučių metai“ – pirmoji, 1985 metais pasaulį išvydusi, Jurgos Ivanauskaitės knyga. Novatoriški, savo laikmetį pralenkę, tuometinio socialinio gyvenimo skurdumui opoziciški jaunosios, tuomet dar tik aštuoniolikmetės, autorės tekstai buvo akinamas blykstelėjimas lietuviškosios literatūros padangėje. Šiandien jie atgimsta teatro scenoje.

„Manau, kad Jurgos Ivanauskaitės pirmosios novelės yra ypatingos – skambesiu, mintimis ir vaizdais. Jas skaitant fantazija nuneša tūkstančius kilometrų – į Rytus ir į sielą. O „Knygos teatras“ ir yra ta erdvė, kurioje tekstas yra svarbiausias, kur grožis perduodamas žodžiu, kad kiekvienas galėtų susikurti savo vaizdinį“, – sako spektaklio režisierė Virginija Kuklytė.

„Knygos teatro“ premjera „Pakalnučių metai“, skirta rašytojos Jurgos Ivanauskaitės 55-erių metų jubiliejui paminėti, vyko lapkričio 14 d.  „Vaidilos“ teatre.

Spektaklio „Pakalnučių metai“ kūrybinė grupė: aktoriai – Redita Dominaitytė, Aura Garmutė, Dalius Skamarakas, režisierė – Virginija Kuklytė, scenaristė – Milda Sokolovaitė, grafinis dizainas – Urtė Ramšaitė, scenografija – Urtė Rimkevičiūtė, scenos judesys – Sigutė Mikalauskaitė, dizainas – Justina Samčenkaitė, šviesa – Jonas Vološčenka, muzika – Laura Misiukevičiūtė ir Modestas Kapustinskas, projekto vadovė – Miglė Petronytė.

Internetinių svetainių kūrimas: FANCY.LT

© 2017 Vilkaviškio kultūros centras. Visos teisės saugomos įstatymo